Fileto pule të pjekura me ullinj

13 Shtator 2023, 07:25 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Fileto pule të pjekura me ullinj
Ideale për një vakt të bollshëm.

Përbërësit

2 luge gjelle verë e kuqe
2 lugë gjelle mustardë
2 lugë gjelle vaj ulliri
4 thelpi hudhra
1 lugë çaji kripë
1 degë rozmarinë
Gjokse apo fileto pule (4- 6 copë)
1 filxhan me ullinj.

Udhëzimet

Në një tas të madh bashkoni verën e kuqe, mustardën, vajin e ullirit, hudhrën, kripën dhe rozmarinën.

Më pas shtoni mishin e pulës dhe ullinjtë.
I përzieni mirë dhe e mbuloni enën me një qese plastike.

E fusni në frigorifer dhe e lini të qendrojë të paktën 1 orë ose gjatë gjithë natës.
Të nesërmen e kaloni masën në një tavë dhe e fusni në furrë të piqet për gati 1 orë në nxehtësi të ulët.

Kur ta shikoni që mishi i pulës ka marrë një ngjyrë kafe të artë në sipërfaqe mund ta hiqni.

Mund ta shoqëroni me kuinoa, oriz ose thjesht me pak bukë.
Ju bëftë mirë!

Po ndodh...