Ëmbëlsirë me patate të ëmbla

25 Mars 2023, 08:01 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Ëmbëlsirë me patate të ëmblaSi 

Serviret për (persona):
8 Persona

Koha e pregatitjes:
30

Koha e gatimit:
2h20min

Vështirësia:
E lehtë

Përbërësit

1 (1 kile) patate e embel
½ filxhan gjalpe, i tretur
1 gotë sheqer të bardhë
½ qumësht
2 vezë
½ lugë çaji arrë kokosi
½ lugë çaji kanellë
1 lugë çaji ekstrakt vanilje
1 pite të papjekur(9 inç)

Udhëzimet

Ziejme patatet e ëmbla bashke me lekure për 40 deri 50 minuta, ose derisa të bëhen . hidhini ujë të ftohtë mbi patatet e ëmbëla dhe hiqni lëkurën.

Prisni patatet e ëmbla në një tas.
Shtoni gjalpin, dhe përzieni mirë me mikser. Perzijini në sheqer, qumësht, vezë, arrakokos, kanellë dhe vanilje. rrihini me shpejtësi mesatare derisa përzierja të jetë e qetë.

Derdhni mbushjen në piten papjekur.
Piqeni në 175 gradë C për 55 deri në 60 minuta, ose derisa thika e futur në qendër të dalë e pastër. embelsira do të fryhet si një sufle, dhe më pas do të ulet ndërsa ftohet. 

 

Po ndodh...

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128