Polenta me pulë

20 Mars 2023, 07:29 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Polenta me pulë

Polenta me pulë, e lehtë dhe e shijshme.

Përbërësit:

1 lugë gjalpë

2 gjethe dafine

Piper i zi kokërr

Piper i kuq pluhur

Lëngu i 1 limoni

Për polentën:

1 filxhan polentë

3 filxhanë lëng mishi

1 filxhan qumësht

100 gr djathë parmixhano

2 lgj gjalpë

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere me ujë në zjarr. Shtojmë kripë, piper të zi, piper të kuq, gjethet e dafinës dhe 1 lugë gjalpë. E lemë ujin të ziejë dhe sapo të nisë të vlojë fikim sobën dhe shtojmë aty mëllenjën e pastruar, të cilën e lemë të marinohet në ujin e vluar për 3-4 orë.

Më pas, parangrohim furrën e sobës në temperaturë maksimale. Ndërkohë që furra ngrohet, lyejmë mëllenjën me gjalpë dhe e vendosim në një tavë duke e spërkatur mire me lëngun e saj. E vendosim të piqet në furrë për rreth 18-20 minuta.

Ndërkohë përgatisim polentën. Në një tenxhere hedhim polentën dhe lëngun e mishit të nxehtë. E trazojmë vazhdimisht dhe sapo lëngu të marrë valë shtojmë qumështin e nxehtë, kripë dhe djathë të grirë. E lemë 5 minuta në zjarr mesatar dhe në fund shtojmë gjalpin e tretur. E servirim polentën menjëherë të ngrohtë bashkë me mëllenjën spërkatur me pak lëng limoni.