Qofte qiqrash

20 Nëntor 2023, 07:15 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Qofte qiqrashPERBERESIT:

2 luge te medha susam
1 luge te madhe koriander te thermuar
1 luge kimino
2 luge te medha vaj ulliri
4 qepe te njoma
3 hudhra te grira
500gr qiqra te ziera
1 kupe oriz kaf te zier
2/3 kupa tershere
3 luge te medha leng limoni
1/2 luge kripe
1/4 luge piper

PERGATITJA:

Vini ne tigan mbi zjarr mesatar susamin dhe piqeni per 2-4min. Shtoni koriandrin, kiminon dhe gatuani per pak sekonda. Kalojini ne nje pjate te ftohen. Thermojini.

Hidhni vajin ne tigan dhe shtoni qepet dhe hudhren, gatuani rreth 2min. Hidhni qepet, hudhrat, gatuajini 2minuta.

Ndizni furren ne 200grade Celcius.
Shtypni qiqrat, hidhni orizin, tersheren, lengun e limonit, kripen, piperin, erzat, dhe perzjerjen e qepes, perzjeni mire. Formoni qoftet dhe lyejini me tersheren. Piqini sa te marrin ngjyren kafe.

Nje recete ideale per te shtuar fibrat bimore, hekurin dhe magnezin. Mund te shoqerohet me salce kosi te pergatitur me kos natyral, hudhra, koper dhe pak spec te kuq djeges.

Po ndodh...

ide

receta Alfa

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128