“Mbretëresha e Rock n Roll”, Tina Turner ndahet nga jeta në moshën 83-vjeçare

24 Maj 2023, 20:54 / SHOWBIZ ALFA PRESS

“Mbretëresha e Rock n Roll”, Tina Turner ndahet nga jeta

Mbretëresha e Rock n Roll, Tina Turner ka ndërruar jetë në moshën 83 vjeçare.

Turner kishte vuajtur një sërë problemesh shëndetësore vitet e fundit, duke përfshirë kancerin, një goditje në tru dhe dështimin e veshkave.

Ajo u bë e famshme së bashku me bashkëshortin Ike në vitet 1960 me këngë duke përfshirë Proud Mary dhe River Deep, Mountain High.

Turner u divorcua nga Ike abuziv në vitin 1978 dhe vazhdoi të gjente sukses edhe më të madh si artiste solo në vitet 1980.

E quajtur Mbretëresha e Rock 'n' Roll-it, Tina Turner ishte e famshme për performancat e saj të egra dhe energjike në skenë dhe vokalin e fortë e të fuqishëm.

Ajo fitoi tetë çmime Grammy dhe u fut në Rock 'n' Roll Hall of Fame në 2021 si një artiste solo, pasi u fut për herë të parë së bashku me Ike në 1991.

Pas induksionit të saj solo, Hall of Fame vuri në dukje se si ajo kishte "zgjeruar idenë dikur të kufizuar se si një grua me ngjyrë mund të pushtonte një skenë dhe të ishte njëkohësisht një fuqi dhe një qenie shumëdimensionale".

Yjet më të rinj që kanë ndjerë ndikimin e saj përfshijnë Beyonce, Janet Jackson, Janelle Monae dhe Rihanna.

E lindur në Tenesi, ajo së pari u shqua si një nga këngëtaret mbështetëse të grupit të bashkëshortit të saj The Kings of Rhythm.

Shumë shpejt ajo ishte në krye të grupit dhe çifti shijoi suksesin komercial me Fool in Love dhe It's Gonna Work Out Fine, të cilat u renditën në listat amerikane në fillim të viteve '60.

Hitet e tyre të tjera përfshinin Nutbush City Limits të vitit 1973, rreth qytetit të vogël ku lindi Tina. 

Por abuzimi fizik dhe emocional nga Ike po i bënte të gjitha.

Ishte ai që e ndryshoi emrin e saj nga emri i saj i lindjes, Anna Mae Bullock, në Tina Turner - një vendim që ai mori pa dijeninë e saj, një shembull i sjelljes së tij kontrolluese.

Ajo kujtoi traumën që pësoi gjatë gjithë marrëdhënies së tyre në kujtimet e saj të vitit 2018, My Love Story, në të cilën e krahasoi seksin me muzikantin e ndjerë me "një lloj përdhunimi".

“Ai e përdori hundën time si një thes grushtimi aq shumë sa që unë shijoja gjakun që më rridhte në fyt kur këndoja”, ka shkruar ajo.

Pasi u arratis nga dhunuesi i saj, ajo vazhdoi të rindërtojë karrierën e saj dhe u bë një nga yjet më të mëdhenj të pop-it dhe rock-ut të viteve 80 dhe 90, me hite duke përfshirë Let's Stay Together, Steamy Windows, Private Dancer, James Bond theme GoldenEye, I Don't Wanna Fight and It Takes Two, një duet me Rod Stewart.

Ajo gjeti lumturinë me bashkëshortin e saj të dytë, ekzekutivin gjerman të muzikës Erwin Bac. 

Ata filluan të takoheshin në mesin e viteve '80 dhe u martuan në vitin 2013.

Dyshja jetonin në Zvicër, me Turner që mori nënshtetësinë zvicerane. 

Ai i dhuroi asaj një nga veshkat e tij në vitin 2017 pasi u zbulua se ajo vuante nga dështimi i veshkave.

Ajo gjithashtu pësoi tragjedi me humbjen e djalit të saj të madh Craig në vetëvrasje në vitin 2018.

Djali tjetër, Ronnie, babai i të cilit ishte Ike Turner, vdiq në vitin 2022.

Ajo gjithashtu kishte dy djem të birësuar, Ike Jr dhe Michael, fëmijët e Ike nga një lidhje e mëparshme.

 

Po ndodh...

ide