Jeni të apasionuar pas markave/ Njihuni me brandet më të shtrenjta në botë

18 Maj 2024, 13:57 / TRENDING ALFA PRESS

Jeni të apasionuar pas markave/ Njihuni me brandet më të
Ka shumë njerëz në botë për të cilët gjëja më e rëndësishme është një emër, dhe vetëm ajo përcakton cilësinë e një sendi. Markat më të shtrenjta të veshjeve janë krijuar për njerëzit që janë plotësisht të pavëmendshëm për çmimin.

Nga pikëpamja e psikologjisë, në këtë mënyrë një person ngrihet mbi të tjerët dhe ndjen ndjenjën e tyre. Në psikologji, ekziston një koncept i veçantë i "markës së ëndrrave", e cila u jep pronarëve të saj një rëndësi të jashtëzakonshme. Në të vërtetë, çfarë mund të jetë më e ftohtë se një burrë në rrobat e markës më të shtrenjtë dhe me një iPhone në dorë? Ndoshta vetëm yje ...

Artikulli ynë bazohet në bazën e të dhënave BrandZ, e cila çdo vit përbën 100 markat më të mira botërore. Dhe doli që markat më të shtrenjta të veshjeve në botë janë të përballueshme për secilin nga ne.

Nike

Kompania, e themeluar në vitin 1964 nga një student, për gjysmë shekulli është shndërruar në markën më të shtrenjtë të veshjeve (24-të në botë). Phil Knight filloi duke blerë atlete në tregun aziatik dhe duke i shitur në Amerikë. Pastaj ai zhvilloi vetë modelin e tij të këpucëve, dhe Phil huazoi idenë e një jastëku për atlete nga hekuri i varrit të gruas së tij. Dhe gjërat shkuan pa probleme.

Veshja, pajisjet sportive dhe sponsorizimi i sportistëve dhe ekipeve janë biznesi thelbësor i Nike. Marka Converse kontrollohet gjithashtu nga kompania.

Aktualisht, 95% e të gjithë basketbollistëve amerikanë veshin këpucë Nike. Kompania punëson më shumë se 63 mijë njerëz.

Nike aktualisht kushton afro 11 miliard dollarë dhe është gjithashtu marka më e shtrenjtë në këtë sport. Dhe fitimi neto në vit arrin më shumë se 3 miliardë dollarë.

Shtë interesante që vetë produktet shiten me çmime mjaft të përballueshme. Për shembull, një bluzë për burra për trajnim mund të blihet nga 2 mijë rubla, dhe atlete nga 8 mijë.

LV

E njohur nga e gjithë bota, shtëpia franceze e modës është në medalje argjendi në mesin e markave më të shtrenjta të veshjeve dhe e 30-ta ndër ato globale. Louis Vuitton po pozicionohet vetë si një prodhues luksoz dhe është një udhëheqës në numrin e falsifikimeve.

Kompania është themeluar në 1854. Louis Vuitton, shpikësi i valixheve moderne, lindi shumë gjëra. Kështu, për shembull, një çantë udhëtimi nga kanavacë u shndërrua me kalimin e kohës në çanta të lëvizshme dhe të lehta, të cilat njerëzit i shoqërojnë me një send luksoz.

Sot Louis Vuitton është veshje, aksesorë, çanta, bizhuteri dhe alkool (Moet, Hennessy dhe Widow Clicquot).

Kjo kompani është e shtrenjtë dhe prodhon gjëra të shtrenjta. Artikujt luksoz nga Louis Vuitton nuk janë të lira - kthetrat dhe çantat e grave fillojnë nga 100 mijë rubla, dhe bagazhet e udhëtimit - nga 150 mijë.

Zara

Rrjeti spanjoll i veshjeve, duke zhvilluar çdo vit më shumë se 10 mijë modele të reja. Për më tepër, koha nga zhvillimi i projektimit deri në zbatim në daljen e kompanisë kërkon shumë pak kohë - 2 javë (me një mesatare prej 6 muajsh). Kjo bën të mundur që Zara të mbajë dorën në pulsin e modës gjatë gjithë kohës në mungesë të mallrave të shitura.

Një politikë e tillë ka çuar në faktin se klientët Zara, duke e ditur që diapazoni në dyqane azhurnohet çdo 2 javë (dhe nuk shitet për më shumë se 4), ka më shumë të ngjarë t'i vizitojë ata. Kishte raste kur të gjitha mallrat në prizë shiteshin. Dhe, nëse dyqani mesatar spanjoll e sheh të njëjtin vizitor tre herë në vit, atëherë Zara - 17 herë.

Kostoja e një veshje nga Zara fillon nga 3, 5 mijë rubla, çizmet e grave - nga 9 mijë rubla.
Një tjetër shtëpi franceze e modës, që vazhdimisht “shkel mbi këmbë” të Louis Vuitton. Kjo është një nga kompanitë më të vjetra në majën tonë, e themeluar në vitin 1837 si një veshje për hipje.

Hermes 

Me kalimin e kohës, Hermes filloi të prodhojë parfume, rroba dhe pajisje vetëm luksoze. Fitimi neto i kompanisë është rreth 3 miliard dollarë në vit, dhe numri i të punësuarve tejkalon 9 mijë.

Sipas kostos së prodhimit, kjo është marka më e shtrenjtë e të gjitha paraqiturve. Sot, një kuletë Hermes kushton të paktën 15,000 dollarë dhe një kuletë kushton të paktën një mijë.

H & M

Markë suedeze, zinxhiri më i madh evropian i rrobave me pakicë. Ata filluan si një dyqan për gratë në 1947. Pastaj shtoi veshje për burra dhe fëmijë, sende shtëpiake dhe kozmetikë.

Sot, produktet shiten në 4,000 dyqane në pothuajse të gjitha vendet e botës. Kompania bashkëpunon me shumë stilistë të famshëm - Sonia Rickel, Karl Lagerfeld, Stella McCartney, si dhe me yje botërorë.

Palltoja e grave H&M kushton nga 7 mijë rubla, dhe këmishë për burra - nga 1000.

Gucci

Prodhuesi italian i parfumeve, tekstileve, veshjeve dhe aksesorëve. Pas Louis Vuitton, është kompania më e madhe për sa i përket shitjeve.

Është interesante që pas vdekjes së themeluesit Guccio Gucci në vitet 70-80, grindjet e djemve të tij praktikisht e çuan kompaninë drejt falimentimit. Por vetëm emetimi publik i aksioneve dhe punësimi i menaxherëve të talentuar e shpëtuan Gucci nga kolapsi përfundimtar.

Sot, fitimi i kompanisë është të paktën 2 miliardë euro. Marka zotëron 100% të aksioneve në Yves Saint Laurent, si dhe parfume të plota Stella McCartney dhe Alexander McQueen.

Gucci është duke bërë bast për qëndrueshmërinë e biznesit të tij. Prandaj, që nga viti 2018, plotësisht refuzon të përdorë lesh natyral në koleksionet e tij.

Baganta e grave Gucci kushton të paktën 120 mijë rubla, dhe syzet e diellit fillojnë nga 20 mijë.

Shtëpia franceze e modës që solli modë të lartë në rrugët e Parisit. Përveç veshjeve, ato prodhojnë kozmetikë për burra dhe gra, të brendshme, çorape, aksesorë dhe parfume.

Qarkullimi i shtëpisë së tregtisë është 24 miliardë euro në vit. Numri i të punësuarve është më shumë se 76 mijë njerëz.

Një këmishë për burra nga Dior kushton të paktën 20 mijë rubla. Një veshje e grave - nga 35 mijë.

Prada

Kompania italiane nga Milano, pronë e një personi privat. Mario Prada, themeluesi, me ndihmën e lëkurës së butë dhe ekzotike të marinës arriti të tërheqë blerësit e çantave të bukura të udhëtimit./Alfapress.al