Gjyshja e Hygertës rrëfen vrasjen e vjehrrës: Më pa me inat!

27 Shkurt 2024, 12:52 / AKTUALITET ALFA PRESS

Gjyshja e Hygertës rrëfen vrasjen e vjehrrës: Më pa me inat!

Sanije Tuga, gjyshja e 19-vjeçares, Hygerta Meta (e cila akuzohet se vrau babanë në Durrës në bashkëpunim me vëllezërit e saj) ka folur ditën e sotme për emisionin “Me zemër të hapur”.

Tuga (e ëma e Blerina Metës, bashkëshortes së Pëllumbit) ka rrëfyer se si disa vite më parë ka vrarë vjehrrën, ngjarje e cila sipas saj ka ndodhur krejt aksidentalisht.

Sipas saj vjehrra e shikonte me inat, dhe ajo e ka qëlluar me çifte por nuk donte ta vriste.

Jam nusja e parë. Isha e ndarë. Isha vetëm unë me burrin në shtëpi. Vjehrrën e respektoja, i thoja; hajde te shtëpia. Ziheshim shumë. Ajo me fëmijët e mi, i kishte si fëmijë shemre. Se di pse. Unë i thoja; janë fëmijët e djalit tënd. Nuk më ka dashur. Nuk i pëlqeja kurrë për punët, kishte një shprehje siç e thonë dhe nga malësia. Mi ka kryqëzuar duar e këmbë. S’më dhunonte, por më bënte magji. Kam jetuar shumë vite më të. Isha sëmurë dhe kisha 1 ccifte në shtëpi. Burri ndodhej në dhomë sipër, aty flinim mirë. Meqë isha sëmurë, kisha fjetur atë natë në kuzhinë. Vjehrra ishte te shtëpia e vetë. Ajo kaloi dhe më shifte me inat. Nuk kam qëlluar kundër vjehrrës. Ka qëlluar ajo duke ecur. Nuk ishte Baftjari. Ose sipër, ose te dyqani. Nuk vdiq atë ditë. Vetëm pak gjak kam parë te napa. Ajo shkoi te qendra shëndetësore, dhe kaq. E çuan te varri brenda ditës, por ajo mund të jetë gjallë dhe sot. Unë bëra 7 vite burg. Pasi dola, erdha në banesë. Jemi martuar me shkuesi.”, tha vjehrra e të ndjerit Pëllumb Meta.

 

Po ndodh...