Një tjetër vatër zjarri në pyllin me pisha të Darëzezës ,flakët përhapen me shpejtësi

30 Shtator 2023, 20:48 / AKTUALITET ALFA PRESS

Një tjetër vatër zjarri në pyllin me pisha të

Pylli me pisha në Darëzezë është përfshirë nga një tjetër vatër e re zjarri.

Deri tani në vendngjarje kanë shkuar dy automjete zjarrfikëse.

Flakët e zjarrit po ndihmohen nga era detare duke u përhapur me shpejtësi.  

Kujtojmë se një javë më parë u përshkuan nga zjarri afro 300 ha pyje në këtë zonë.

Pylli me pisha në Dartezezë eshte vijimësi e pyllit mbi 70 vjeçar që ndodhet në bregdetin Seman, Darëzeze e Pishporo.

Sot prefekti i qarkut Lefter Shehaj si dhe drejtori i emergjencave civile Haki Çako pohuan se në zjarrin afro 6 ditor në Pishporo është djegur një siperfaqe mbi 500 hektare.

 

 

Po ndodh...