Lufta mes Hamasit dhe Izraelit, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së njofton mbledhjen urgjente

11 Dhjetor 2023, 08:04 / BOTA ALFA PRESS

Lufta mes Hamasit dhe Izraelit, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së do të mblidhet të martën për të diskutuar situatën në Gaza, tha presidenti i saj.

Kjo vjen pasi SHBA të premten vuri veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për një armëpushim – kjo u mbështet nga pothuajse të gjithë anëtarët e tjerë, ndërsa Mbretëria e Bashkuar abstenoi.

Agjencia e lajmeve AFP, e cila deklaroi se kishte parë një draft të tekstit, tha se ai bën thirrje për “një armëpushim të menjëhershëm humanitar” si dhe “lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të të gjithë pengjeve”.

 

Po ndodh...