'Mos guxo'/ Biden kërcënon Iranin që të mos e sulmojë Izraelin

13 Prill 2024, 08:55 / BOTA ALFA PRESS

'Mos guxo'/ Biden kërcënon Iranin që të mos e
Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ai pret që Irani të sulmojë Izraelin shpejt a vonë, ndërkohë që frika po shtohet për hakmarrjen iraniane pas një sulmi ajror që vrau komandantët e lartë në fillim të këtij muaji.

Izraeli nuk e ka pranuar sulmin ndaj një konsullate iraniane në Siri, por besohet gjerësisht se ai ka qenë pas saj.

Zyrtarët amerikanë i kanë thënë CBS Neës, partnerit amerikan të BBC-së, se një sulm i madh kundër Izraelit mund të ndodhë së shpejti.

Izraeli thotë se është gati të mbrohet. Zoti Biden i tha Iranit: "Mos e bëni".

"Ne jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit. Ne do ta mbështesim Izraelin," tha zoti Biden. "Ne do të ndihmojmë në mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses."

Irani mbështet Hamasin, grupin palestinez që lufton Izraelin në Gaza, si dhe grupe të ndryshme përfaqësuese në të gjithë rajonin, duke përfshirë disa - si Hezbollahu në Liban - që shpesh kryejnë sulme kundër izraelitëve.

Të premten, Hezbollahu tha se kishte lëshuar "dhjetëra" raketa nga Libani drejt Izraelit.

Një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) tha se rreth 40 raketa dhe dy dronë shpërthyes ishin lëshuar. Nuk u raportua për viktima dhe nuk kishte të dhëna për përfshirje nga aktorë të tjerë.

Një zyrtar amerikan i tha CBS se breshëria ishte e veçuar nga çdo sulm i pritshëm iranian ndaj Izraelit.

Korrespondenti i Sigurisë i BBC-së, Frank Gardner, gjykon se Irani qëllimisht po e lë Lindjen e Mesme dhe Uashingtonin të hamendësojnë.

Që nga goditja vdekjeprurëse e 1 prillit në ndërtesën e konsullatës në Damask, nga e cila Izraeli beson se Irani po drejtonte furnizimet e tij të fshehta të armëve për përfaqësuesit iranianë në Liban dhe Siri, institucioni i sigurisë i Iranit ka debatuar kundër reagimit të tij.

Kjo ka të bëjë me kalibrimin. Godit shumë fort dhe Izraeli do të përgjigjet me forcë shkatërruese.

Kaloje shumë lehtë dhe Irani rrezikon të shihet si i dobët dhe i pafuqishëm.

Nga pikëpamja taktike, nuk ka kuptim që Irani të përgjigjet tani, kur rajoni është në gatishmëri të plotë dhe kur SHBA i ka thënë botës se çfarë e pret.

Pragmatistët në Teheran dhe Qom do të jenë duke kërkuar vetëpërmbajtje, ndërsa “skifterët” përfshirë Udhëheqësin Suprem të plakur, Ayatollah Khamenei, do të kërkojnë një kundërpërgjigje të prerë.

Por Irani nuk dëshiron një luftë në shkallë të gjerë, as fqinjët e tij në anën arabe të Gjirit. Qeveritë atje i kanë kërkuar tashmë Iranit vetëpërmbajtje. Pyetja tani, thotë korrespondenti i BBC, është nëse do të mbizotërojnë skifterët apo pëllumbat.

Tensionet në rritje kanë bërë që vendet duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Indinë dhe Australinë të paralajmërojnë njerëzit të mos shkojnë në Izrael. Gjermania u bëri thirrje qytetarëve të saj që të largohen nga Irani.

Departamenti Amerikan i Shtetit gjithashtu ndaloi personelin diplomatik dhe familjet e tyre në Izrael të dalin jashtë qyteteve të Tel Avivit, Jerusalemit dhe Beersheba.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është takuar me anëtarët e kabinetit të tij të luftës mes paralajmërimeve.

Disa izraelitë thanë se nuk ishin të shqetësuar për një sulm të mundshëm iranian.

“Ne e dimë se jemi të rrethuar nga armiq, në jug, në veri, në lindje dhe në perëndim”, tha Daniel Kosman për agjencinë e lajmeve AFP në një treg në Jerusalem. "Nuk kemi frikë, ju garantoj. Shikoni përreth: njerëzit po dalin".