Konsumoni hudhër në mëngjes më stomak bosh, shih mrekullinë që bën në trupin tonë

25 Qershor 2024, 10:14 / JETË ALFA PRESS

Konsumoni hudhër në mëngjes më stomak bosh, shih

A e dini se ngrënia e një thelbi hudhre bën çudira për trupin tuaj?

Hudhra – një përbërës i thjeshtë me përfitime të pabesueshme shëndetësore.

-Hudhra stimulon sistemin imunitar dhe normalizon florën e barkut.
-Hudhra është një antibiotik i fuqishëm natyror. Me të vërtetë punon! Hudhra vret një numër shumë të madh të baktereve të ndryshme.
-Hudhra përdoret gjerësisht në popullin dhe mjekësinë tradicionale për trajtimin e shumë sëmundjeve dhe sëmundjeve.
-Hudhra është përdorur nga romakët, asirianët, egjiptianët, grekët, hebrenjtë, arabët dhe shumë kultura të tjera.

Të dhënat më të hershme të njohura tregojnë se hudhra është një pjesë e rëndësishme e dietës ditore të egjiptianëve. A e dini se ngrënia e hudhrës në një stomak bosh është me të vërtetë efektive në parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve? Shkencëtarët kanë zbuluar se kur konsumoni hudhër në stomak bosh, ajo vetëm do të rrisë fuqinë e saj, duke e bërë atë një antibiotik jashtëzakonisht të fuqishëm natyror. Kjo ndodh sepse bakteret janë tashmë të dukshme dhe nuk mund të mbrohen nga fuqia e tij.

Përdorni hudhër në vend të antibiotikëve

Hudhra përbëhet nga azoti, natriumi, kaliumi, seleniumi, kalciumi, magnez, silic, sulfuri dhe acid fosforik, vitamina C, D, B, fitosterole, ekstrakte dhe vajra esenciale. Përveç kësaj, hudhra është e pasur me phyctoconds, të tilla si allicin, e cila është formuar nga shkatërrimi mekanike të bimëve, në fakt duke e shtypur ose bluarja e një thelbi hudhër. Sipas disa studiuesve, allicin ka një efekt të fortë bakteriostatik që ndihmon në trajtimin e shpejtë të infeksioneve. Hudhra gjithashtu mund të përdoret kundër infeksioneve kërpudhore, gjë që e bën hudhrën një ilaç shumë të dobishëm për shumë antibiotikë modernë.

Hudhra: Një ilaç natyral nga natyra

Hudhra përmban më shumë se katërqind përbërës minerale të ndryshëm, duke përfshirë shumë antioksidantë, të cilët kanë një numër të pronave pozitive terapeutike.

DHJETË PËRFITIMET E SHENDETIT NGA HUDHRA

– Hudhra parandalon plakjen dhe përqëndrohet në arteriet kryesore dhe periferike.
– Hudhra zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq në gjak.
– Është shumë e rëndësishme të dimë se hudhra forcon sistemin imunitar, duke rritur kështu aftësinë e trupit për të mbrojtur veten nga ndikimet e dëmshme natyrore.
– Hudhra shkatërron një numër të madh të baktereve të ndryshme.
– Hudhra ndihmon në mbrojtje nga sëmundjet e zemrës. Redukton sintezën e triglicerideve në mëlçi, e cila pengon zhvillimin e aterosklerozës.
– Hudhra zvogëlon presionin e gjakut dhe ka veti anti-inflamatore.
– Hudhra është një antibiotik natyral dhe një ilaç efektiv kundër ftohjes.
– Hudhra është e rekomandueshme që të përdorni për çrregullimet e sistemit nervor.
– Hudhra ndihmon në shkatërrimin e qelizave të glioblastomës – një tumor malinj të trurit.
– Hudhra vepron gjithashtu si një anti-koagulant, i cili hollon gjakun dhe parandalon formimin e mpiksjeve të gjakut (ndihmon për të zvogëluar rrezikun e sulmit në zemër).

Po ndodh...