“Mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën”/ Sekretari amerikan i Shtetit do të vizitojë vendet nordike për diskutime

26 Maj 2023, 18:49 / KOSOVA ALFA PRESS

“Mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën”/

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken do të vizitojë Suedinë, Norvegjinë dhe Finlandën javën e ardhshme për të diskutuar mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën.

Ai do të mbajë një fjalim në Helsinki të premten për të theksuar të gjitha mënyrat në të cilat agresioni rus kundër Ukrainës ka qenë një dështim strategjik dhe përpjekjet kanë qenë të vazhdueshme për të mbështetur mbrojtjen e Ukrainës të territorit.

Gjatë udhëtimit, Blinken, roli i të cilit është i ngjashëm me atë të një sekretari të jashtëm, do të drejtojë një takim të Këshillit të Tregtisë dhe Teknologjisë SHBA-BE.

Ai do të marrë pjesë gjithashtu në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s në Oslo, Norvegj për të diskutuar përgatitjet për takimin e nivelit të lartë të grupit në korrik në Lituani.

Blinken do të shkojë më pas në Finlandë për t’u takuar me udhëheqësit e anëtarit më të ri të NATO-s, duke përfshirë kryeministren e përkohshme të vendit Sanna Marin, e cila po jep dorëheqjen pasi partia e saj humbi në zgjedhjet e muajit të kaluar.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128