Tensionet në Veri të Kosovës, reagon ashpër SHBA dhe i bën thirrjen e fortë Kurtit

26 Maj 2023, 19:19 / KOSOVA NGA VOA

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon ashpër SHBA dhe i

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken, ka reaguar për tensionet në veri të Kosovës.

Me një gjuhë të ashpër ai ka kritikuar Kosovën, ndërsa thotë se këto veprime kërcënojnë stabilitetin.

“Këto veprime kanë përshkallëzuar në mënyrë të mprehtë dhe të panevojshme tensionet, duke minuar përpjekjet tona për të ndihmuar në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe do të kenë pasoja për marrëdhëniet tona dypalëshe me Kosovën”, thotë deklarata.

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon ashpër SHBA dhe i

“I bëjmë thirrje kryeministrit Albin Kurti që të ndryshojë kurs dhe të gjitha palëve të përmbahen nga çdo veprim i mëtejshëm që do të ndizte tensionet dhe do të nxiste konfliktin”, përfundon deklarata.