Vuçiç dhe Kurti ‘sy më sy’ në Ohër, media serbe: Provokim i ashpër i kryeministrit të Kosovës para takimit

18 Mars 2023, 10:46 / KOSOVA ALFA PRESS

Vuçiç dhe Kurti ‘sy më sy’ në Ohër,

Sot në Ohër, në kuadër të dialogut ndërmjet Beograditdhe Prishtinës, po mbahet takimi ku do të takohenpresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhekryeministri i Kosovës, Albin Kurit.

Takimi u thirr nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, JozepBorell, dhe do të zhvillohet me mbështetjen e Përfaqësuesit Special të BE-së, Miroslav Lajçak.

E derisa Vuçiç pretendon se nuk do të nënshkruajëasgjë në Ohër, por do të diskutojë vetëm përnormalizimin e marrëdhënieve, Kurti thekson se deklaratat e Vuçiçit nuk janë konstruktive dhe se nësenuk ka nënshkrim, mosmarrëveshja do të vazhdojë.

Ne i dimë vijat tona të kuqe në çdo kohë dhe gjithmonëdo ta mbrojmë vendin tonë më fort, seriozisht dhe me përgjegjësi”. “Tani më shumë se kurrë kemi nevojë përmençuri, kemi nevojë për paqe, jo marrëzi, jopapërgjegjshmëri, vetëm kështu mund të rrezikojmë tëardhmen e vendit tonë”, tha Vuçiç. 

Ndërsa Kurti, nga ana tjetër, ka deklaruar se “Serbia nukdo të kapitullojë në Ohër, sepse tashmë ka ndodhur nëKumanovë më 9 qershor 1999”shkruan media serbenova.rs.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128