Zbulimi i fundit: Leonardo da Vinci ishte djali i një skllave

15 Mars 2023, 11:31 / AKTUALITET ALFA PRESS


 Zbulimi i fundit: Leonardo da Vinci ishte djali i një skllave

Leonardo da Vinci, piktori i "Mona Lizës" dhe një simbol i Rilindjes, ishte vetëm gjysmë italian pasi nëna e tij ishte një skllave nga Kaukazi, zbuloi një studim i ri të martën.

Nëna e Da Vinçit mendohej prej kohësh të ishte një fshatare toskane, por profesori i Universitetit të Napolit, Carlo Vecce, një specialist që ka studiuar ‘Mjeshtrin e Vjetër’, beson se e vërteta është më e ndërlikuar.

“Nëna e Leonardos ishte një skllave çerkeze... e marrë nga shtëpia e saj në malet e Kaukazit, e shitur dhe rishitur disa herë në Konstandinopojë, më pas në Venecia, përpara se të mbërrinte në Firence”, i tha ai AFP-së në prezantimin e një libri të ri.

Në qytetin italian, ajo takoi një noter të ri, Piero (Peter) da Vinci, 'dhe djali i tyre quhej Leonardo'.

Gjetjet e Vecce, i cili ka shpenzuar dekada duke studiuar da Vinçin dhe duke kuruar veprat e tij, bazohen në arkivat e qytetit të Firences.

Ata kanë formuar bazën e një romani të ri - 'Buzëqeshja e Katerinës, nënës së Leonardos' - duke hedhur gjithashtu dritë të re mbi vetë artistin.

Çdo zbulim i ri rreth da Vinçit kontestohet ashpër nga bota e vogël e ekspertëve që e studiojnë atë, por Vecce këmbëngul se provat janë aty.

Ndër dokumentet që gjeti është një i shkruar nga vetë babai i da Vinçit, një dokument ligjor emancipimi për Katerinën, 'për të rimarrë lirinë dhe për të rimarrë dinjitetin e saj njerëzor'.

Ky dokument daton vitin 1452 – viti i lindjes së da Vinçit – dhe u prezantua në një konferencë shtypi në selinë e shtëpisë botuese Giunti në Firence të martën.

Është shkruar nga 'burri që e donte Katerinën kur ajo ishte ende skllave, i cili i dha këtë fëmijë të quajtur Leonardo dhe (ishte) gjithashtu personi që ndihmoi për ta liruar', tha Vecce.

Pohimi i tij ofron një ndryshim rrënjësor të perspektivës për da Vinçin, i cili besohej se ishte produkt i një lidhjeje midis Peter da Vinçit dhe një gruaje tjetër  toskane Caterina di Meo Lippi.

Historianët e dinin tashmë se, për shkak të natyrës së lindjes së tij në një fshat jashtë Firences, da Vinçit iu ndalua të ndiqte gjurmët e babait të tij duke marrë një profesion.

Në vend të kësaj, ai filloi karrierën e tij si nxënës në studion e piktorit fiorentin Verrochio.

Në moshën 18-vjeçare ai ishte bërë anëtar i repartit prestigjioz të piktorëve, i veshur me tunika me ngjyrë trëndafili dhe mburrej me një mjekër të gjatë kaçurrela.

Veçja beson se jeta e vështirë e nënës së tij 'migrante' ka ndikuar në punën e djalit të saj brilant.

"Caterina i la Leonardos një trashëgimi të madhe, sigurisht shpirtin e lirisë," tha ai, "i cili frymëzon të gjithë punën e tij intelektuale shkencore".

Përveç faktit që ai ishte i paligjshëm, da Vinçi ishte edhe mëngjarash, në një kohë kur konsiderohej një mallkim nga djalli.

Da Vinci gjithashtu besohet të ketë qenë homoseksual, në një kohë kur homoseksualët që jetonin në Firence mund të varroseshin së pari të gjallë. 

Kur ai ishte vetëm 24 vjeç, tre shokët e tij u akuzuan për aktivitet homoseksual. Fatmirësisht çështja u pushua. 

Ishin bëmat e tij me një furçë bojë që e bënë atë një figurë legjende. 

Si dhe Mona Lisa, veprat e tij të tjera përfshinin pikturën e famshme të Darkës së Fundit - një përshkrim i vaktit të fundit të Jezu Krishtit me dishepujt e tij përpara se të kryqëzohej. 

Dhe Njeriu Vitruvian i da Vinçit, një vizatim i një burri nudo në dy pozicione të mbivendosura, është përshkruar nga historiania e shquar e artit Carmen C.Bambach si ndër 'imazhet ikonike të të gjitha kohërave të qytetërimit perëndimor'.

Por gjatë jetës së tij, da Vinçi ka të ngjarë të ishte më i famshëm për bëmat e tij në fushën e inxhinierisë civile, muzikës, arkitekturës, skulpturës dhe makinerive ushtarake. 

Ai projektoi versione të famshme të aeroplanëve dhe helikopterëve, shekuj para fluturimit të parë me energji elektrike. 

Dhe diseksionet e tij të kufomave njerëzore, në një kohë kur praktika ishte tabu, hodhi dritë të re mbi muskujt dhe sistemin nervor.

Ndër zbulimet e tij anatomike ishte edhe nervi optik, i cili lidh syrin me trurin. 

Pas vdekjes së tij, ai ia la shënimet e tij nxënësit të ri Francesco Melzi. Djali i Melzit më pas trashëgoi shënimet dhe i la në një dollap papafingo.