Shishe uiski skoceze shitet në ankand për shifrën e çmendur

18 Nëntor 2023, 22:23 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Shishe uiski skoceze shitet në ankand për shifrën e

Një shishe uiski skocez “Macallan Adami”, i cili konsiderohet si më i kërkuari në botë, u shit sot për gati 2.2 milionë paund (rreth 2.5 milionë euro), që është një rekord në një ankand për një shishe verë apo pije alkoolike. .

Macallan Adami 1926 u shit në shtëpinë e ankandeve Sotheby’s në Londër, pas një “lufte” gjatë ofertimit midis blerësve të mundshëm përmes telefonit dhe në vetë shtëpinë e ankandit, raportoi AP.

Dymbëdhjetë shishe, përfshirë atë që u shit sot, kanë etiketa të dizajnuara nga piktori italian Valerio Adami.

Një shishe tjetër nga e njëjta fuçi u shit nga Sotheby’s në vitin 2019 për gati 1.5 milion £ (rreth 1.7 milion €), që në atë kohë ishte një çmim rekord për një shishe verë ose pije alkoolike deri më sot.

“The Macallan 1926″ është uiski i vetëm që çdo ankand dëshiron të shesë dhe çdo koleksionist dëshiron të zotërojë”, tha Johnny Fowle, kreu global i pijeve shpirtërore të Sotheby.

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128