Bardhi kërkesë Nikollës të fusë në rend të ditës interpelancën me kryeministrin Rama

3 Prill 2024, 11:05 / POLITIKË ALFA PRESS

Bardhi kërkesë Nikollës të fusë në rend të

Konferenca e Kryetarëve, Gazment Bardhi, kërkesë Kryetares së Kuvendit që të fus në rend të ditës interpelancën me kryeministrin për akuzat për përfshirjen e vëllait të tij në drogën e Xibrakës.

Bardhi – Kryetares së Kuvendit: Kushtetuta dhe rregullorja të detyron të përfshijë në rendin e ditës interpeleancën me Kryeministrin. Sot jam njoftuar publikisht nga Kryeministri, për refuzimin e interpelancës. E keni shndërruar Republikën parlamentare në Republikë kryeministrie. Nuk ka tager ligjor dhe kushtetues që kryeministri të vendosë arsyet dhe temat e thirrjes në interpeleancë ashtu siç nuk ka tagër te refuzoje. Kjo është shkelje e hapur kushtetuese.

 

 

Po ndodh...