Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së, Rithemelimit të Sali Berishës

11 Qershor 2024, 13:26 / POLITIKË ALFA PRESS

Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së, Rithemelimit të Sali

Vula e Partisë Demokratike do të jetë në dorën e Sali Berishës. Trupa gjykuese e përbërë nga gjyqtarët Alma Ahmeti, Elona Toro dhe Iliba Bezati vendosën që të mos pranojnë ankimimin e bërë nga Enkelejd Alibeaj, duke ia marrë vulën e partisë më të madhe opozitare në vend Lulzim Bashës dhe duke ia dorëzuar Sali Berishës.

Që do të thotë se Apeli, me vendimin e sotëm, la në fuqi vendimin e ish-gjyqtarit Agron Zhukri, që ligjëroi vendimet e marra nga Kuvendi Kombëtar i thirrur nga ish-kryeministri.

Pas kësaj, me anë të një reagimi të shkurtër për mediat, deputeti i Rithemelimit",  Flamur Noka, pati një mesazh: “Ftojmë gjithë demokratët të kthehen në shtëpinë e tyre”, tha ai.