Speca të mbushur me oriz dhe mish pule

29 Mars 2023, 07:50 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Speca të mbushur me oriz dhe mish pule

Përbërësit:

200 gr fileto pule

1 kokërr qepë

150 gr qiqra (të ziera)

400 gr oriz

1 karrotë

100 gr salcë domatesh

1 tufë majdanoz

1 spec i kuq

1 lugë gjelle gjalpë


800 ml ujë (i nxehtë)

Kripë, Piper

Vaj ulliri

Përgatitja:

1.Skuqni specat për mbushje për pak minuta dhe hiqini mënjanë.

2.Në një tigan të thellë gatuani mishin e pulës dhe pasi të marrë ngjyrë shtoni qepën e grirë hollë, specin e kuq dhe karrotën e prera në kubikë.

3.Pas pak minutash shtoni qiqrat e qëruara, orizin e majdanozin dhe përzieni mirë të gjithë përbërësit.

4.Përgatitni tavën në të cilën vendosni specat, filloni ti mbushni me perimet dhe orizin e gatuar.

5.Pjesën e mbetur të përgatitjes shtojeni në tavë, hidhni ujë të nxehtë dhe kripë.

6.Vendoseni të piqet për 40 minuta në 180 gradë duke e kontrolluar herë pas herë orizin që të mos thahet.

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128