Supë me kofshë pule, oriz dhe salcë domate

22 Prill 2024, 07:22 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Supë me kofshë pule, oriz dhe salcë domate

Supë me pulë, oriz dhe salcë domate

Përbërësit:

4 kofsha pule

1 qepë mesatare

2 domate

1 lgj salcë e koncentruar

3 lgj oriz

1 lgj vaj ulliri

2 lgj gjalpë

1 lgj niseshte

Buljon mishi

Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht kaurdisim kofshat e pulës me pak gjalpë dhe vaj dhe më pas kaurdisim qepën e grirë hollë në yndyrë duke i shtuar pak kripë për ta zbutur. Shtojmë domatet e prera në kubikë të vegjël dhe i lëmë të ziejnë derisa të tretet mirë qepa. Shtojmë buljon mishi ose perimesh dhe pasi vlon buljoni shtojmë. Rregullojmë shijen me kripë e piper dhe në fund shtojmë pak gjalpë të tretur me piper të kuq ose salcë domate të koncentruar.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128