Ku renditet Shqipëria? Qytetet më me diell, më me borë dhe me shi në Europë!

12 Mars 2023, 09:59 / EKONOMI&SOCIALE ALFA PRESS

Ku renditet Shqipëria? Qytetet më me diell, më me borë dhe

Ndërsa Europa Veriore zhytet në një kohë të ftohtë, ju mund të ëndërroni për ditë më të ndritshme përpara. Adhuruesit e devotshëm të diellit madje mund të planifikojnë një arratisje të Pashkëve në klimat më të ngrohta. Moti mund të jetë i paparashikueshëm, por disa pjesë të kontinentit janë më të qëndrueshme se të tjerat. Për t’ju ndihmuar të planifikoni pushime me mot të mirë, më poshtë do të gjeni qytetet më me diell në Europë.

Bazuar në të dhënat nga World Weather Online, motori i kërkimit për pushime me qira Holidu analizoi motin e 300 qyteteve më të populluara në Europë nga viti 2009 deri në vitin 2021, përfshirë vendin tonë. Sipas rezultateve qytetet më me diell të Europës janë në Spanjë dhe Itali. Këto dy vende dominojnë në top 30, me 12 qytete nga Spanja dhe 11 nga Italia që bëjnë listën. Kjo renditje pasqyron numrin mesatar të orëve me diell në muaj në çdo qytet, në vend që të krahasojë temperaturat.

Qytetet më me diell në Europë

Renditja – Flamuri – Vendi – Qyteti   – Mesatarja orëve mujore të diellit Temperatura mujore

Ku renditet Shqipëria? Qytetet më me diell, më me borë dhe

Duke hedhur një vështrim më të afërt në top 10 qytetet më me diell, katër prej tyre ndodhen në jug dhe juglindje të Spanjës, dhe tre janë në ishullin italian të Siçilisë. Shqipëria ndërsa renditet në vendin e 16. Nëse jeni adhurues i motit me diell, këto janë rajonet për ju. Ato janë destinacione udhëtimi gjatë gjithë vitit falë klimës së tyre të butë.

Preferoni mot të ftohtë? Këto janë qytetet me borë në Europë

Për shumicën e njerëzve, rrezet e diellit dhe pushimet shkojnë krah për krah – por jo të gjithëve u pëlqen të piqen në plazh. Nëse preferoni të rrini ngrohtë dhe të eksploroni peizazhet dimërore, ky seksion është për ju. Ndërsa qytetet më me diell janë më shumë të grumbulluara në Spanjë dhe Itali, qytetet me borë janë të përhapura në më shumë vende. Kjo renditje bazohet në numrin mesatar të ditëve me borë në muaj nga dhjetori në mars midis 2009 dhe 2021. Ka një duzinë qytetesh të mëdha me një mesatare prej më shumë se 15 ditë me borë çdo muaj nga dhjetori në mars.

Qytetet me borë në Europë

Renditja  – Flamuri  – Vendi – Qyteti  –  Mesatarja nr. Ditëve të borës (dhjetor – mars)

Ku renditet Shqipëria? Qytetet më me diell, më me borë dhe

Kryeqyteti i Estonisë Talini është qyteti më me borë në Europë me një mesatare prej 20,5 ditësh bore në muaj. Vilnius i Lituanisë ka mesatarisht 18.5 ditë borë në muaj dhe Erfurt i Gjermanisë renditet i treti me 17.3 ditë. Këto qytete pasohen nga Turku i Finlandës (16.8 ditë) dhe Helsinki (16.5 ditë). Disa nga qytetet e tjera me borë në Europë janë Kievi (Ukrainë, 16 ditë), Kaunas (Lituani, 16 ditë), Grenoble (Francë, 15,5 ditë), Riga (Letoni, 15,5 ditë) dhe Innsbruck (Austri, 15,5 ditë). Megjithatë, me një përsëritje të valëve të të nxehtit të verës së kaluar në karta, mund të dëshironi të kontrolloni përpara se të rezervoni udhëtimin tuaj.

Ku janë qytetet më me shi në Europë?

Qytetet më me shi në Europë

Renditja -Flamuri -Vendi -Qyteti  -Mesatarja e ditëve mujore të shiut Mesatarja Reshjeve ditore (mm)Ku renditet Shqipëria? Qytetet më me diell, më me borë dhe

Mbretëria e Bashkuar dhe shiu janë praktikisht sinonime, dhe të dhënat e mbështesin këtë – 12 nga 30 qytetet më me shi në Europë janë të vendosura në MB. Ju me siguri do të dëshironi ta mbani në mend këtë kur planifikoni aktivitetet tuaja të pushimeve. Por çfarë do të thotë saktësisht “më shi”? Holidu analizoi 300 qytetet më të populluara në Europë bazuar në të dhënat nga World Weather Online nga 2009 deri në 2022.

Numri mesatar i ditëve me shi në muaj dhe sasia mesatare e reshjeve ditore në muaj u kombinuan për të përcaktuar rezultatet. Bergen në Norvegji është qyteti më me shi në Europë me numrin mesatar më të madh të ditëve me shi në muaj (12.7) dhe sasinë ditore të reshjeve (8.8 mm).

Sunderlandi dhe Glasgou i Britanisë së Madhe kanë mesatarisht 11 ditë me shi në muaj dhe pasojnë Brasovi i Rumanisë dhe Augsburgu i Gjermanisë. Qytetet e tjera me shi të Mbretërisë së Bashkuar në listën e top 30 përfshijnë Belfast, Swansea, Stockport, Manchester, Liverpool, Plymouth, Wigan, Derby, Edinburgh dhe Wakefield. Italia dhe Spanja janë shtëpitë e qyteteve më me diell në Europë, por ato kanë gjithashtu tre dhe dy nga qytetet më me shi, respektivisht, duke përfshirë Milanon, Vigo dhe A Coruna./Scan

 

Po ndodh...