Michael Jordan bëhet atleti i parë që renditet në Forbes 400

4 Tetor 2023, 19:31 / SPORT ALFA PRESS

Michael Jordan bëhet atleti i parë që renditet në Forbes 400

Legjenda e NBA-së, Michael Jordan ka arritur një moment historik të ri në karrierën e tij sipërmarrëse si atleti i parë profesionist që renditet në mesin e 400 njerëzve më të pasur të Amerikës, sipas Forbes.

Jordan hyn në listën e Forbes 400 në numrin 379 pasi ka shitur shumicën e aksioneve të tij në Charlotte Hornets në fillim të këtij viti.

Forbes vlerëson se pasuria neto e sallës së basketbollit të famës është 3 miliardë dollarë. Ai fitoi statusin e miliarderit në vitin 2015, pjesërisht përmes marrëveshjes së tij të miratimit me Nike, por edhe përmes kontratave fitimprurëse me Hanes, Gatorade dhe Upper Deck. Jordan është bërë i njohur për filantropinë e tij, duke bërë një donacion rekord prej 10 milionë dollarësh për Make-A-Wish America për nder të ditëlindjes së tij të 60-të, dhurata më e madhe nga një individ në historinë 43-vjeçare të fondacionit.

Gjatë 15 sezoneve të tij në NBA, Jordan fitoi pesë çmime MVP dhe gjashtë tituj me Chicago Bulls. I konsideruar nga shumë si basketbollisti më i mirë i të gjitha kohërave, ai u tërhoq për herë të fundit në 2003 pas dy sezonesh me Washington Wizards. Pasi bleu Hornets për rreth 275 milionë dollarë në vitin 2010, Jordan ia shiti shumicën e aksioneve të pronësisë së tij në qershor një grupi të udhëhequr nga Gabe Plotkin dhe Rick Schnall, duke e shtyrë atë në listën e Forbes 400, por ruajti një pakicë të aksioneve në ekip.

Vlera e llogaritur e Elon Musk prej 251 miliardë dollarësh e sheh CEO të Tesla dhe SpaceX në krye të Forbes 400 përpara themeluesit të Amazon, Jeff Bezos, pasuria e të cilit vlerësohet të jetë 161 miliardë dollarë. Forbes vlerësoi se 400 njerëzit më të pasur të Amerikës tani kanë një vlerë kolektive 4.5 trilion dollarë, që është e barabartë me rekordin e vendosur në vitin 2021 dhe është pak më i lartë se PBB-ja e Japonisë në vitin 2022 (4.23 trilion dollarë), sipas Bankës Botërore./ tar

ide