Arrestimi i mjekut, reagon Spitali i Traumës: Inkurajojmë organet e drejtësisë...

23 Shtator 2022, 18:35 / AKTUALITET ALFA PRESS

Arrestimi i mjekut, reagon Spitali i Traumës: Inkurajojmë organet e

Spitali Universitar i Traumës ka dalë në një deklaratë si pasojë e ngjarjes së fundit ku Fitim Marku, me detyrë mjek reanimator, është arrestuar pasi u kap në flagrancë për korrupsion.

Në deklaratë thuhet se raste të tilla nuk duhet të jenë objekt për të njollosur të gjitha bluzat e bardha që kryejnë me përkushtim dhe korrektësi detyrën cdo ditë.

Gjithashtu Spitali i Traumës garanton qytetarët se nuk është ndërprerë dhe nuk do të ndërpritet ne asnjë moment shërbimi për këdo që ka nevojë.

Deklarata e plotë:

Nisur nga ngjarja e sotme e ndalimit të mjekut me inicialet F.M, Spitali Universitar i Traumës inkurajon organet e drejtësisë për të çuar deri në fund hetimin dhe zbardhjen e së vërtetës, për të vënë para përgjegjësisë këdo që përfshihet në veprime të kundërligjshme, përkundrejt shërbimit që ofrohet për qytetarët.

Raste të tilla nuk duhet të përkthehen në njollosjen e të gjitha bluzave të bardha, mjekëve dhe infermierëve, të cilët e kryejnë me përkushtim dhe korrektesë punën e tyre çdo ditë në shërbim të pacientëve.

Garantojmë qytetarët se, në Spitalin Universitar të Traumës nuk u ndërpre dhe nuk do të ndërpritet në asnjë moment shërbimi për këdo që ka nevojë për kujdes mjekësor.Po ndodh...