Tiranë/ Djali i piktorit të madh në kërkim, iu gjetën armë në banesë

27 Shkurt 2024, 11:12 / AKTUALITET ALFA PRESS

Tiranë/ Djali i piktorit të madh në kërkim, iu gjetën

Orges Shijaku, djali i piktorit të madh Sali Shijaku, është shpallur në kërkim nga policia e Tiranës, për shkak se ka nxitur djalin e tij 16-vjeçar që të përdorte armë.

Orges Shijaku, me profesion skluptor, aktualisht dyshohet se ndodhet në Zvicër, ndërsa gjatë të banesës në Tiranë, shërbimet e Policisë, gjetën dhe sekuestruan 6 armë (pushkë, shotgun, sportive, gjysëm automatike), sasi municioni luftarak të kalibrave të ndryshëm, 2 mjete prerëse, si dhe 2 palë targa.

Sali Shehu, një prej piktorëve më të mëdhenj shqiptar ka ndërruar jetë në vitin 2022.

Gjatë kontrollit në banesën e Orges Shijakut, policia gjeti dhe sekuestroi 6 armë (pushkë, shotgun, sportive, gjysëm automatike), sasi municioni luftarak të kalibrave të ndryshëm, 2 mjete prerëse, si dhe 2 palë targa.

Nga veprimet hetimore të kryera dyshohet se 16-vjeçari, mbante armë të ftohta gjatë kohës që frekuentonte mësimin në shkollën e tij, si dhe shtyhej nga babai i tij, për të përdorur armë zjarri.

 

Po ndodh...