13-vjeçarja e verbër dhe autike magjeps publikun me performancën në piano

16 Mars 2023, 17:50 / JETË ALFA PRESS

13-vjeçarja e verbër dhe autike magjeps publikun me

13-vjeçarja Lucy magjepsi publikun kur performoi në piano mbrëmjen e së mërkurës në Channel 4’s.

Adoleshentja nga Halifax në West Yorkshire i përloti shikuesit teksa shikonin të mahnitur teksa pianistja e verbër dhe autike krijonte magji.

Performanca ishte aq prekëse sa Lucy u kurorëzua fituese e shfaqjes me pianistin klasik Lang Lang.

Ishte mësuesi i saj i muzikës Daniel që pa për herë të parë aftësinë e saj kur luajti Tëinkle Tëinkle Little Star e deri te performimi në skenë në Royal Festival Hall.

Daniel më parë foli për historinë e Lucy-t, ku tregoi se ajo luajti për herë të parë në tastierë kur ishte vetëm dy vjeç.

Ajo filloi mësimet e pianos me mësuesin e saj Daniel kur ishte tre vjeç përmes organizatës bamirëse muzikore The Amber Trust .

“Për herë të parë takova Lucy në shkollë. Oh kjo është Lucy tha dikush. Kështu që i vendosa një tastierë të vogël poshtë dorës, dhe ajo filloi të luante Twinkle Twinkle Little Star. Dhe unë mendova ‘Ja një vajzë për të cilën muzika është vërtet e rëndësishme’. Dhe kjo mund të jetë një mënyrë për të zhbllokuar gjuhën e saj, aftësitë e saj sociale dhe mbi të gjitha, kënaqësinë e saj të jetës.”

Familja kuptoi se ajo kompozonte muzikë në kokën e saj ndërsa ishte ulur në divan. Ajo ishte gjithashtu në gjendje të luante muzikë pasi e kishte dëgjuar vetëm një herë.

Daniel tha se mësimet nuk ishin të lehta në fillim pasi ai duhej të kuptonte se si të mësonte dhe të shfrytëzonte sa më shumë talentin e saj.

 

Po ndodh...