PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të mblidhet Këshilli i Sigurisë

30 Maj 2023, 20:19 / KOSOVA ALFA PRESS

PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të mblidhet Këshilli

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) është shprehur e shqetësuar me zhvillimet e fundit në Kosovë.

Duke pasur parasysh peshën dhe kompleksitetin e situatës si dhe tensionet e ngritura në pjesën veriore të vendit, kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës i ka bërë thirrje presidentes Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti që të mbledhin urgjentisht Këshillin e Sigurisë së Kosovës.

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës vlerëson se situata e krijuar kërkon qasje të përgjegjshme të institucioneve të Kosovës e jo veprime populiste të momentit që mund të sjellin pasoja afatgjata për të ardhmen e vendit.

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, në mbledhjen e sotme të kryesisë së partisë, u shpreh i shqetësuar me drejtimin e përgjithshëm që ka marrë Kosova nën drejtimin e kryeministrit Albin Kurti.

“Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës shpreh zhgënjimin e thellë për veprimet e pakoordinuara të Qeverisë së Kosovës me aleatët strategjikë të vendit tonë, që tashmë kanë filluar të rezultojnë me ndëshkime të drejtpërdrejta, pasi Kosova u përjashtua nga stërvitja më e madhe ndërkombëtare e NATO-s në rajonin e Ballkanit, ‘Defender Europe 2023’. Ky përjashtim është shenjë konkrete e përkeqësimit të raporteve të Kosovës me SHBA-në dhe NATO-s dhe është paralajmërim për pasoja të tjera, nëse Qeveria e Republikës së Kosovës nuk fillon të sillet në mënyrë të përgjegjshme”, thuhet në postimin e Krasniqit në rrjete sociale.

Po ashtu, kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës e ka dënuar fuqishëm dhunën e grupeve kriminale të drejtuar kundër pjesëtarëve të KFOR-it, por edhe Policisë së Kosovës, dhe veçanërisht kundër përfaqësuesve të mediave, të cilët janë penguar dhe sulmuar në kryerjen e detyrës së tyre në shërbim të informimit të qytetarëve.

Anëtarët e kryesisë kanë shprehur mbështetje të plotë për kryetarët e komunave të Zubin Potokut dhe Zveçanit, që vijnë nga radhët e PDK-së, të cilët  kanë treguar gatishmëri për t’ju shërbyer të gjithë qytetarëve, pa dallim, por edhe bëjnë thirrje për rikthimin e normalitetit për të mundësuar zbatimin e mandateve të tyre.