Operacioni i SPAK/ Zbulohet lidhja e ngushtë e Erzen Breçanit me Ervis Martinaj

20 Nëntor 2023, 21:50 / AKTUALITET ALFA PRESS

Operacioni i SPAK/ Zbulohet lidhja e ngushtë e Erzen Breçanit me

SPAK ka lëshuar 11 urdhër arreste, pas një operacioni të ndërmarrë mbrëmjen e sotem, për të goditur një grup të struktura kriminal.

Urdhër-arreste janë lëshuar edhe për Erzen Breçanin dhe djali i tij Eralbi Breçanin, të cilët akuzohen për pastrim parash dhe përkrahje të autorit të krimit. Në kërkim është edhe Ervin Mata, biznesmeni i njohur në botën e krimit, pas përplasjes me armë në vitin 2018 me “mbretin e lojërave të fatit”, Ervis Martinaj.

Nga ana tjetër, mësohet se Breçani dhe Mata janë më shumë se sa bashkëpunëtorë, pasi djali i Breçanit është i martuar me motrën e Ervin Matës. Ish-drejtori i policisë akuzohet se ka mbashtetur veprimtarinë kriminale të Matës, së bashku me djalin e tij.

Operacioni i sotëm ishte vazhdim i megaoperacionit “Metamorfoza”, teksa mbi 11 të dyshuarit për të cilët janë lëshuar urdhër arreste pas zbërthimit të mesazheve nga aplikacioni i koduar “SKY ECC” rëndojnë akuza për pastrim parash, grup i strukturuat kriminal, trafik dorge, sigurim kushtesh për të kryer vrasje, shpërdorim detyre dhe përkrahje e autorit të krimit.

Operacioni është ende në vijim dhe pritet që të ketë një njoftim zyrtar për të dhënë më shumë detaje.

Ervin Mata akuzohet si kreu i një grupi kriminal

 

Po ndodh...

ide

receta Alfa

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128