Pamjet traumatike nga Gaza/ Mbi 15 fëmijë vdesin nga uria, të tjerë përfundojnë nëpër spitale si skelete

4 Mars 2024, 22:50 / BOTA ALFA PRESS

Pamjet traumatike nga Gaza/ Mbi 15 fëmijë vdesin nga uria, të
Dy të vegjlit palestinezë me sy të zhytur dhe fytyra të rraskapitura, ishin shtrirë krah për krah në një shtrat në një klinikë në Gaza, me këmbët e tyre të holla dhe kockore që dilnin nga pelenat që dukeshin shumë të mëdha për ata. Kjo ishte skena të hënën në qendrën shëndetësore Al-Awda në Rafah, në jug të Gazës, ku infermierja Diaa Al-Shaer tha se fëmijët vuanin nga kequshqyerja dhe nga një sërë sëmundjesh po vinin në një numër të paprecedentë.

Vogëlushi me triko të verdhë, Ahmed Qannan, peshonte 6 kg, gjysma e peshës trupore të para luftës, sipas hallës së tij, Israa Kalakh, e cila ishte pranë tij. Gati pesë muaj pas sulmit ajror dhe tokësor të Izraelit në Rripin e Gazës dhe zhvendosjet masive që rezultuan, mungesat akute të ushqimit kanë çuar në atë që Kombet e Bashkuara po e përshkruajnë si një krizë ushqimore, pjesë e një katastrofe më të gjerë humanitare. Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha të dielën se 15 fëmijë kishin vdekur nga kequshqyerja ose dehidratimi në spitalin Kamal Adwan në Beit Lahiya, në veri të Gazës, pjesa e enklavës ku mungesa e ushqimit është më ekstreme.

Reuters siguroi video të filmuar të shtunën (2 mars) në Kamal Adwan, ku shfaqej një grua, Anwar Abdulnabi, duke qarë mbi trupin e vajzës së saj Mila, një vogëlushe, e cila sapo kishte vdekur në shtratin e saj. I përlotur, Abdulnabi tha se Mila kishte vuajtur nga mungesa e kalciumit dhe kaliumit, por nuk specifikoi se çfarë e shkaktoi vdekjen e fëmijës.

Dr Ahmad Salem, i cili punon në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit, tha se një nga faktorët në numrin e madh të vdekjeve të fëmijëve atje ishte se nënat e reja ishin vetë të kequshqyera dhe nuk mund t’i ushqenin fëmijët me gji.

Në qendrën shëndetësore Al-Awda në Rafah, një djalë 12-vjeçar i quajtur Yazan Al-Kafarna vdiq të hënën. I filmuar për Reuters të shtunën, ai ishte i zbehtë dhe i dobësuar, me gjymtyrë skeletore. Dr Jabir Al-Shaar, kreu i departamentit të pediatrisë në spitalin Abu Yousef Al-Najar në Rafah, ku djali u trajtua derisa u transferua në Al-Awda, tha se Yazan kishte paralizë cerebrale dhe kishte qenë i varur nga një dietë e veçantë si p.sh. fruta të përziera dhe qumësht, artikuj tani të padisponueshëm në Gaza. Mjeku ia atribuoi vdekjen e djalit kequshqyerjes.

Rasti tashmë po bëhej një shkak i famshëm të hënën, duke u përmendur në një takim të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së nga i dërguari palestinez Riyad Mansour. Dërgesat e ndihmave ushqimore në të gjithë Gazën janë shumë më pak se ajo që nevojitet, dhe problemi është më i keq në veri, sepse të vetmet vendkalime ku Izraeli lejon kalimin e kamionëve janë në jug. Disa kamionë me ndihma janë kapur nga turma të dëshpëruara para se të arrijnë në veri.

Në raportin e saj të fundit të situatës, të datës 1 mars, agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA, tha se mesatarisht rreth 97 kamionë në ditë kishin hyrë në Gaza në shkurt, nga rreth 150 në janar dhe shumë më pak se 500-a, objektivi ditor. Izraeli thotë se nuk kufizon ndihmën humanitare apo mjekësore dhe ka fajësuar mungesën e dërgesave në kapacitetin e agjencive të ndihmës.