Miliarderja vietnameze dënohet me vdekje për mashtrim, shkaktoi dëm financiar prej 44 miliardë dollarë

12 Prill 2024, 13:18 / BOTA ALFA PRESS

Miliarderja vietnameze dënohet me vdekje për mashtrim, shkaktoi

Një gjykatë në Vietnam i dha dënimin me vdekje të enjten manjates së pasurive të paluajtshme Truong My Lan për rolin e saj në një mashtrim financiar prej 12.5 miliardë dollarësh, më i madhi në historinë e këtij vendi aziatik njoftoi media shtetërore. Lan, drejtuese e kompanisë së pasurive të paluajtshme Van Thinh Phat Holdings Group, u shpall fajtore për përvetësim, ryshfet dhe shkelje të rregullave bankare në fund të një gjyqi në Ho Chi Minh City, sipas mediave shtetërore.

Lan ishte deklaruar e pafajshme për akuzat për përvetësim dhe ryshfet, tha Nguyen Huy Thiep, një nga avokatët e Lan për Reuters. Një anëtar i familjes i tha Reuters se Lan do të apelonte vendimin e gjykatës. Gjyqi i saj, i cili filloi më 5 mars dhe përfundoi më herët se sa ishte planifikuar, ishte një rezultat dramatik i një fushate kundër korrupsionit që lideri i Partisë Komuniste në pushtet, Nguyen Phu Trong, është zotuar për vite të tëra për ta zhdukur.

Goditja e ryshfetit në Vietnam, e quajtur “Furra e ndezur”, ka parë qindra zyrtarë të lartë shtetërorë dhe drejtues biznesi të profilit të lartë të ndjekur penalisht ose të detyruar të japin dorëheqjen. Në një moment të vitit 2022, aksionet vietnameze pësuan një zhdukje prej 40 miliardë dollarësh pas një serie arrestimesh të mëdha të korporatave, duke tronditur besimin e investitorëve në një moment delikat për ekonominë me rritje të shpejtë.

 

Po ndodh...