Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles they became famous for

2023-12-11 15:03:38 / SHOWBIZ ALFA PRESS

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
When we talk about the richest actors on the planet, most of the names that will be on the list are the top stars of Hollywood. We all know that Hollywood is the biggest film industry in the world and the big names of the industry earn huge sums.

But how much do any of Hollywood's highest paid actors earn for a movie?

Meet 10 of them. Jami Gertz tops the list with $3 billion to $450 million in 10th place Kevin Hart.

Here, we have listed the richest actors in the world and their net worth.

1. Jami Gertz: $3 billion

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
The first name on our list of richest actors in the world with a net worth of over $2 billion is Jami Gertz.

Well, Jami Beth Gertz is an American actress born on October 28, 1965. The American actress is known for her role in movies like The Lost Boys, Crossroads, Quicksilver and Less than Zero.

Jami Gertz was born in Chicago, Illinois and graduated from Maine East High School. In the later stages of her life, Gertz studied drama at New York University.

The American actress was discovered by Norman Lear in a nationwide talent search. She began her career as a child actress and appeared in an episode of Diff'erent Strokes.

Jamie got her first role in the film On the Right Way in the early 80s. This was the beginning of her acting career, as she also starred in TV series such as Dreams, Family Ties, The Facts of Life and Sibs.

Gertz also starred in the 1987 American supernatural black comedy horror film The Lost Boys. I Want You Back is the last film Jami Gertz starred in and Difficult People was the last television series in which she appeared.

Jami Gertz is a part-owner of the Atlanta Hawks NBA team. Her husband Tony Ressler is an American billionaire who is the majority owner of the Atlanta Hawks.

2. Brock Pierce: $2 billion

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
Brock Pierce is a former child actor who starred in the Disney films D2: The Mighty Duck, First Kid and The Mighty Ducks.

The former American child actor is one of the richest actors in the world. Pierce's net worth is currently over $1.8 billion.

Brock retired from acting at a very young age to pursue another career. At 16, Pierce retired from acting and became a junior partner with Marc Collins-Rector and Chad Schackley.

The trio founded the Digital Entertainment Network (DEN), which raised millions of dollars in venture capital.

In 2018, Brock Pierce was named in the top 20 richest people in crypto according to Forbes.

3. Tyler Perry: $1 billion

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
Next on our list of the richest actors in the world is Tyler Perry.

Tyler është një nga aktorët më të mirë të Amerikës. Ai është gjithashtu një sipërmarrës, filantrop, kantautor dhe autor.

Tyler është një nga aktorët me ngjyrë që mund të luajë disa personazhe në ekran. Ai krijoi dhe interpretoi personazhin Medea.

4. Jerry Seinfeld: 950 milionë dollarë

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
Jerome Allen Seinfeld është një komedian stand-up, shkrimtar, aktor dhe producent. Aktori amerikan ka lindur në vitin 1954 dhe është më i njohur për interpretimin e një versioni gjysmë të trilluar të tij në serialin "Seinfeld".

Jerry është një nga aktorët më të pasur në botë me një pasuri neto prej 950 milionë dollarësh. Seinfeld mori pjesë në Queens College. Pasi u diplomua nga kolegji në 1976, Jerry vendosi të provonte komedinë stand-up.

5. Dwayne Johnson: 800 milionë dollarë

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
Dwayne Johnson nuk është vetëm një nga aktorët më të pasur, ai është një nga ata njerëzit më të famshëm në botë. Ish-mundësi profesionist ka lindur në vitin 1972 në Hayward, Kaliforni.

Babai i tij Rocky Johnson ishte gjithashtu një mundës profesionist i cili ishte i njohur në vitet 1980. Në vitin 1996, Rock filloi karrierën e tij profesionale në mundje, duke ndjekur hapat e babait të tij.

Dwayne Johnson u shfaq për herë të parë në filmin Beyond the Mat në vitin 1999. Aktori amerikan mori rolin e tij të parë në Hollywood kur luajti në filmin The Mummy Returns.

Ai u shfaq si aktor në Longshot më vonë atë vit. Roli i tij i parë kryesor në Hollywood ishte kur luajti personazhin Mathayus në The Scorpion King.

Pas kësaj, Dwayne Johnson luajti në disa filma blockbuster. Ai luajti superheroin e DC Black Adam dhe shprehu personazhin, Krypto në DC League of Super-kafshë.
6. Shah Rukh Khan: 715 milionë dollarë

Shah Rukh Khan është një nga aktorët më të mëdhenj të Bollywood-it dhe më i pasuri ndër të gjithë aktorët indianë. Ylli i Bollywood-it është gjithashtu një producent filmash dhe personalitet televiziv.

Superylli i vlerësuar me çmime ka luajtur në mbi 80 filma dhe shfaqje televizive Hindi gjatë gjithë karrierës së tij të aktrimit. Khan ka fituar 14 çmime Filmfare dhe gjithashtu i është dhënë Padma Shri nga qeveria indiane.

Ai gjithashtu mori Odres des Arts et des Lettres dhe Legjioni i Nderit të dhënë nga qeveria e Francës.

7. Tom Cruise: 600 milionë dollarë

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles

Tom Cruise është një nga aktorët që performojnë marifetet e tyre në ekran. Aktori dhe producenti amerikan është një nga aktorët më të pasur dhe më të paguar në botë.

Si producent, Tom Cruise ka prodhuar disa filma të Hollivudit. Në vitin 1996, ai ishte producent i filmit të parë Mission Impossible. Filmi i ardhshëm Mission Impossible do të shfaqet në vitin 2023.

Tom Cruise filloi karrierën e tij të aktrimit në vitet 1980. Aktori amerikan vendosi të ndiqte një karrierë në aktrim në moshën 18-vjeçare kur u transferua në Nju Jork.

Tom later moved to Los Angeles to try television roles. Luckily for him, he signed with CAA and that was the beginning of his acting career. He starred in the 1981 romantic drama Endless Love.

In 1985, Tom Cruise played the male lead in Legend. A year later, Tom played Lieutenant Pete Mitchell in Top Gun.

8. George Clooney: $500 million

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
George Clooney is a two-time Oscar winner and four-time Golden Globe winner. He is an American actor and director who has received numerous accolades, including the AFI Life Achievement Award.

Clooney began his television career in the mid-1990s. He gained recognition for his role as Dr. Doug Ross on the NBC medical drama ER.

The American actor played the role of Batman in the 1997 DC film Batman & Robin. In 1999, George Clooney starred in the film Three Kings alongside Ice Cube and Mark Walberg.

9. Robert De Niro: $500 million

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
The next actor on our list is the legendary Robert De Niro.

De Niro is one of the richest actors in the world with a net worth of $500 million. The veteran actor started his acting career at a very young age.

De Niro worked in several Broadway shows before appearing in Brian De Palma's The Wedding Party. He also played the role of Don Vito Corleone in The Godfather II.

Robert De Niro is an Oscar winner and one of the best Hollywood actors in history.

10. Kevin Hart: $450 million

Who are the 10 richest actors in the world, staggering figures and the roles
Kevin Hart is a Hollywood actor and comedian, one of the highest paid actors in the world. Hart is a relative of Dwayne the Rock Johnson and has starred in several films alongside the former professional wrestler.

They both appeared in Jumanji, and the 2019 sequel, Jumanji: Welcome to the Jungle. They were also co-stars in Central Intelligence and DC's League of Super-Pats./ Alfapress.al

Happening now...